Czas czytania:6 minuta, 15 sekundy

Faktem jest, że tusze do drukarek są drogie. Jest to jedyna rzecz, o której stale się przypomina, gdy trzeba wymienić tusz lub toner do drukarki

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby zaoszczędzić na kosztach drukowania:

Dostosuj czcionkę

Jednym z najłatwiejszych i najprostszych sposobów oszczędzania tuszu, który może nie być tak oczywisty, a nawet może okazać się zaskakujący, jest zmiana czcionki. Testy wykazały, że możesz zaoszczędzić więcej atramentu, jeśli zmienisz czcionkę z Arial na Times New Roman. 

Jednym z najłatwiejszych i najprostszych sposobów oszczędzania tuszu, który może nie być tak oczywisty, a nawet może okazać się zaskakujący, jest zmiana czcionki.

Utrzymanie czystości dysz drukarki atramentowej

Dysze atramentowe w drukarce atramentowej mogą z czasem ulec zatkaniu z powodu zaschniętego atramentu. Drukarki z automatycznymi urządzeniami do czyszczenia głowic mogą czyścić dysze bez konieczności otwierania lub wyjmowania urządzenia. Jeśli jednak tak nie jest i często korzystasz z drukarki, nie zapomnij sprawdzać i czyścić głowic drukujących co 2-3 tygodnie. 

Wyjmij każdą kasetę z drukarką, aby wyczyścić głowice dysz. Wytrzyj dolną część, z której wypływa atrament, niestrzępiącą się szmatką lub wilgotnym ręcznikiem papierowym. 

Wybierz drukarkę o niższym koszcie wydruku strony

Porównaj koszty eksploatacji, jeśli nadal nie masz pewności, jaką drukarkę kupić, jednocześnie oszczędzając pieniądze na tuszu lub tonerze do drukarki. 

Sprawdź specyfikację każdej drukarki i upewnij się, że wybierasz drukarkę o niskim koszcie wydruku strony. W przypadku, gdy specyfikacje nie wskazują kosztu wydruku strony, należy sprawdzić szczegóły dotyczące wkładów do drukarek używanych przez drukarkę i wziąć pod uwagę wydajność strony. Koszt wydruku strony odnosi się do kosztu wkładów do drukarki podzielonego przez przewidywaną wydajność strony. 

Sprawdź specyfikację każdej drukarki i upewnij się, że wybierasz drukarkę o niskim koszcie wydruku strony.

Nigdy nie daj się zwieść niskiej cenie na naklejce. Należy sprawdzić specyfikacje pod kątem kosztu wydruku strony białej i czarnej oraz kolorowej. Koszty eksploatacji, takie jak ceny wkładów atramentowych i tonerów, mogą się znacznie różnić nawet w przypadku drukarek laserowych i atramentowych, które mają podobne ceny. 

Uważaj na tanie drukarki, które nadal używają kolorowych wkładów. Wynika to z faktu, że cały wkład powinien zostać wymieniony nawet po wyczerpaniu tylko jednego koloru. 

Jeśli regularnie drukujesz dużo kolorowych dokumentów, np. 300 stron miesięcznie lub więcej, możesz zdecydować się na drukarkę ze zbiornikiem z atramentem. Często określane jako drukarki zbiorcze, drukarki z super zbiornikami lub drukarki ze zbiornikami z atramentem ciągłym, obecnie istnieje wiele marek, z których można wybierać. 

Drukarki ze zbiornikami z atramentem stawiają konwencjonalny model biznesowy na głowie. Zamiast kupować tanią drukarkę i wydawać więcej na toner i atrament, zapłacisz więcej za początkowy koszt zakupu drukarki i zaoszczędzisz na kosztach eksploatacji. 

Drukarki ze zbiornikami z atramentem są wyposażone w pojedynczy kartridż o dużej pojemności z kilkoma zbiornikami z atramentem w środku. Zamiast wymieniać zbiorniki za każdym razem, gdy potrzebujesz więcej atramentu, wystarczy samodzielnie napełnić je z worków lub butelek z atramentem, które są często tańsze niż standardowe wkłady atramentowe.

Dysze atramentowe w drukarce atramentowej mogą z czasem ulec zatkaniu z powodu zaschniętego atramentu.

Podczas gdy drukarki atramentowe często wymagają użycia trzech atramentów, żółtego, magenty i cyjanu, drukarki ze zbiornikiem atramentu pozwalają na użycie jednego koloru, a następnie uzupełnienie go podobnym kolorem zamiast wymiany wszystkich trzech. Nie trzeba ich również uzupełniać z podobną częstotliwością, jak w przypadku wymiany wkładów atramentowych. Jeden wkład wystarcza na wydrukowanie 6000 stron lub więcej. 

Drukowanie w trybie ekonomicznym lub roboczym

Jeśli będziesz drukować czarno-białe dokumenty tekstowe do użytku osobistego, bez prezentowania ich klientowi, możesz zastanawiać się, czy w ogóle potrzebujesz wysokiej jakości. Być może wystarczy pozostać przy trybie roboczym lub znanym również jako tryb ekonomiczny lub szybki. 

Jeśli chcesz korzystać z trybu tańszego atramentu, zapoznaj się z ustawieniami drukarki. Tryb roboczy pozwala zużyć zaledwie połowę atramentu używanego podczas normalnego drukowania. Strony będą również drukowane szybciej, co jest zaletą, jeśli cierpliwość użytkownika jest nieco ograniczona. 

Drukuj tylko to, co jest potrzebne 

Czy konieczne jest drukowanie całego dokumentu? Jeśli będziesz drukować ze strony internetowej, czy będziesz również drukować wszystkie opinie czytelników, obrazy i reklamy?

Czytanie treści na ekranie i robienie kilku notatek jest czasem wystarczające. Zamiast drukować wszystkie strony, można również wydrukować dokument PDF, który można po prostu zapisać w chmurze lub na dysku, aby mieć do niego łatwy i szybki dostęp w razie potrzeby. 

Upewnij się, że przed wydrukowaniem dokumentu najpierw wyświetlisz jego podgląd. W szczególności strony internetowe zazwyczaj drukują się inaczej niż wyglądają na ekranie. Możesz także zaoszczędzić zarówno na tonerze do drukarki, jak i na papierze, jeśli wybierzesz tryb przyjazny dla drukarki i wybierzesz dokładne strony, które będziesz drukować i których nie będziesz drukować. 

Zwracaj uwagę na kolory drukowanego tekstu

Możesz zmniejszyć ilość zużywanego atramentu i zaoszczędzić więcej pieniędzy, jeśli drukujesz w skali szarości, zwłaszcza jeśli twoja drukarka produkuje czarny atrament poprzez mieszanie atramentu z kolorowych wkładów. Aby drukować w czerni i bieli zamiast w kolorze, przejdź do ustawień i wybierz tylko czarny atrament lub skalę szarości. Jeśli nie drukujesz często w kolorze, wybierz ustawienie domyślne. 

Zużycie całego tuszu lub tonera drukarki 

Alerty informujące o kończącym się tonerze lub atramencie to tylko sugestia. Sprawdź poziom tonera i atramentu i w razie potrzeby skorzystaj z podpowiedzi, aby zamówić nowe wkłady do drukarki. Jednak w większości przypadków nie ma potrzeby natychmiastowego zamawiania nowych wkładów.

YouTube video

Wystarczy delikatnie i ostrożnie potrząsnąć kasetami z tuszem, aby rozprowadzić toner lub atrament, a często można wykonać więcej wydruków, zanim będą potrzebne nowe. 

Oszczędzanie tuszu lub tonera do drukarki nie wymaga nauki o rakietach. Wszystko, co musisz zrobić, to postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami i sztuczkami, aby jak najlepiej wykorzystać toner i drukarkę. 

Podobne posty z tej samej kategorii:

Previous post Dlaczego warto zaopatrzyć się w ochronę bagażnika Bootector?
Next post Kupuj kaski motocyklowe w mądry sposób