Czas czytania:2 minuta, 34 sekundy

Wbrew temu, co myśli większość ludzi, w rzeczywistości łatwiej i prościej jest otworzyć osobiste europejskie konto bankowe. Ale trzeba pamiętać, że przepisy mogą tak bardzo zmienić się wśród członków Unii Europejskiej dodanych do Szwajcarii i tych, którzy są tylko częścią EOG. Poza tym wymogi mogą się zmieniać także w obrębie tego samego kraju, z jednego banku do drugiego.

Ale są też dobre wieści, ponieważ w niektórych krajach, takich jak Bułgaria, Polska i Litwa, łatwo jest otworzyć konto bankowe bez konieczności zostania rezydentem. Są też przypadki, w których jedyne, co musisz przedstawić, to paszport.

W innych przypadkach możesz być zobowiązany do okazania dowodu pobytu z własnego kraju. Wreszcie, istnieją banki, które wymagają, abyś posiadał adres w danym kraju, do którego zostanie wysłana Twoja karta. Na przykład, może to być adres znajomego.

Jedyną wadą jest to, że prawie we wszystkich przypadkach istnieje potrzeba wyjazdu do Europy, aby można było udać się do banku i otworzyć konto osobiście. Bardzo zalecane jest skontaktowanie się z bankiem przed wyjazdem, aby upewnić się, że wszystko zostało już załatwione i przygotowane do otwarcia konta przed wyjazdem do konkretnego kraju w Europie, w którym chce się otworzyć zagraniczne konto bankowe. 

Jaka jest obecna sytuacja rachunków bankowych w UE?

Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy zauważyć, że nawet jeśli jednolity rynek UE rozwija spójne ramy regulacyjne w zakresie bankowości dla wszystkich państw członkowskich, wszystkie szczegóły dotyczące kwalifikowalności nierezydentów mogą się różnić w zależności od instytucji. Jednak w większości przypadków trzeba być rezydentem państwa członkowskiego UE, aby móc otworzyć własne konto bankowe. 

YouTube video
Wideo: Banki nie ułatwiają życia klientom biznesowym. Otwarcie konta firmowego często stanowi problem

Na przykład dość łatwo jest otworzyć konto w Niemczech, jeśli jesteś Rumunem, tak jak obywatele holenderscy nie mają żadnych problemów z otwarciem konta bankowego w Hiszpanii. Z drugiej strony, jeżeli nie jesteś mieszkańcem UE, otwarcie zagranicznego konta bankowego może wiązać się z kilkoma przeszkodami, bez względu na to, gdzie próbujesz to zrobić. 

Z drugiej strony, niektóre państwa członkowskie UE, takie jak Estonia, są mniej rygorystyczne, jeśli chodzi o otwieranie rachunków bankowych dla nierezydentów. Wciąż jednak trzeba udowodnić swoje znaczące związki z danym krajem. Po raz kolejny, może to być coś takiego jak lokalne przedsiębiorstwo (https://protax.it/). 

Podobne posty z tej samej kategorii:

    Brak postów
Previous post Najlepsze doświadczenia i atrakcje w Sankt Petersburgu
Shibuya City w Tokio, Japonia Next post Najlepsze japońskie miasta według mieszkańców