Czas czytania:3 minuta, 28 sekundy

Rozpoznanie depresji u nastolatków nie jest łatwe, ponieważ mogą oni wykazywać objawy depresji podobne do normalnego nastroju i melancholii u nastolatków. 

Depresja może być jednak bardzo poważnym problemem, który może mieć drastyczny wpływ na kształtowanie się osobowości nastolatka i może prowadzić do poważnych problemów, takich jak silny lęk, niepowodzenia w nauce, samookaleczenia, nadużywanie substancji psychoaktywnych i samobójstwa.

Dobra wiadomość jest taka, że depresja u nastolatków dobrze reaguje na leczenie i znacznie się zmniejsza po jej rozpoznaniu i zapewnieniu odpowiedniej interwencji. Ogólnie rzecz biorąc, okres nastoletni to burzliwy czas w życiu nastolatków. Dlatego też można się spodziewać, że nastolatkowie będą się zachowywać agresywnie, będą drażliwi i od czasu do czasu będą mieli obniżony nastrój. 

Depresja to jednak zupełnie inna sprawa i aby uniknąć tragicznych konsekwencji, należy zwracać uwagę na jej objawy ostrzegawcze. 

Najczęstsze objawy depresji u nastolatków 

Poniżej podano niektóre z typowych objawów ostrzegawczych depresji u nastolatków:

  • Zmiana wzorców snu i odżywiania się
  • Płacz i łzawienie
  • Rozpacz i smutek
  • Niezwykle surowe spojrzenie na siebie
  • Drażliwość i złość 
  • Nuda, brak motywacji lub pobudzenie
  • Słaba koncentracja i energia
  • Słabe poczucie wiary w siebie i własne możliwości
  • Myślenie samobójcze lub samookaleczenia
  • Wycofanie społeczne i utrata zainteresowania zajęciami, które dawniej sprawiały przyjemność

Depresja nastolatków a nastrój nastolatków

Wszystkie powyższe cechy występują w całym spektrum. Aby określić, czy mamy do czynienia z epizodem depresyjnym, czy też nie, należy wziąć pod uwagę i zwrócić uwagę na długotrwałość i nasilenie powyższych cech. 

Objawy depresji - żałość
Objawy depresji u nastolatków jest też rozpacz i smutek

Dramatyczne zmiany w osobowości i zachowaniu są najczęstszymi sygnałami ostrzegawczymi o pojawiających się problemach. Wielu młodych ludzi, którzy próbują poradzić sobie ze swoimi zaburzeniami emocjonalnymi, uzewnętrznia je w postaci gniewu, nastroju, drażliwości lub problemów szkolnych. Niektórzy internalizują się lub działają w sobie, co może przejawiać się niską samooceną, wycofaniem, skrytym samookaleczaniem się i problemami z jedzeniem. 

Depresja dorosłych a depresja nastolatków

Objawy depresji u nastolatków różnią się od tych występujących u dorosłych. Wiele osób uważa, że depresja wymaga zwykłego położenia się do łóżka, a depresja u dorosłych często ma takie cechy. Depresja u nastolatków może być nieco inna.

YouTube video
Depresja u nastolatków. Interwencja i towarzyszenie

Wycofanie społeczne i smutek nie zawsze są charakterystyczne. Prawdą jest, że wściekłość, drażliwość i złość są znacznie bardziej widoczne. Większość rodziców wyklucza depresję młodzieńczą, ponieważ wydaje się, że ich dziecko nie wygląda na przygnębione w niektóre dni lub podczas spędzania czasu z przyjaciółmi. 

Brak stałości nie musi być powodem, by nie uwzględniać go w diagnozie. Inne objawy depresji, które różnią się w przypadku depresji u nastolatków od objawów depresji u dorosłych, to niewyjaśnione lub psychosomatyczne bóle i dolegliwości, zwiększona drażliwość, niewyjaśnione wycofanie się z aktywności oraz ogromna wrażliwość na krytykę. 

Depresja i samobójstwa

Depresja i samobójstwo, mimo że są ze sobą powszechnie kojarzone, nie zawsze występują w tym samym czasie. Zachowania i myśli samobójcze mogą występować bez wyraźnego epizodu depresyjnego. Również zamiar samobójczy nie jest konieczny do rozpoznania depresji. 

Oznacza to, że chęć i myśli samobójcze są bardzo ważne dla nastolatków z objawami depresji. Samookaleczanie się nie jest bezpośrednio związane z zamiarem samobójczym. Samookaleczenie może być jedynie próbą radzenia sobie z niepokojem emocjonalnym. 

Podobne posty z tej samej kategorii:

Kosiarki wykańczające są zawieszane za ciągnikiem Previous post Różnice między kosiarkami do prac wykończeniowych a kosiarkami do zarośli
Kamper zaparkowany w spa Next post Zaparkuj jak profesjonalista na parkingu dla kamperów w Termach