Rozpoznanie depresji u nastolatków nie jest łatwe, ponieważ mogą oni wykazywać objawy depresji podobne do normalnego nastroju i melancholii u nastolatków.
Depresja może być jednak bardzo poważnym problemem, który może mieć drastyczny wpływ na kształtowanie się osobowości nastolatka i może prowadzić do poważnych problemów, takich jak silny lęk, niepowodzenia w nauce, samookaleczenia, nadużywanie substancji psychoaktywnych i samobójstwa.
Dobra wiadomość jest taka, że depresja u nastolatków dobrze reaguje na leczenie i znacznie się zmniejsza po jej rozpoznaniu i zapewnieniu odpowiedniej interwencji. Ogólnie rzecz biorąc, okres nastoletni to burzliwy czas w życiu nastolatków. Dlatego też można się spodziewać, że nastolatkowie będą się zachowywać agresywnie, będą drażliwi i od czasu do czasu będą mieli obniżony nastrój.
Depresja to jednak zupełnie inna sprawa i aby uniknąć tragicznych konsekwencji, należy zwracać uwagę na jej objawy ostrzegawcze.
Najczęstsze objawy depresji u nastolatków
Poniżej podano niektóre z typowych objawów ostrzegawczych depresji u nastolatków:
- Zmiana wzorców snu i odżywiania się
- Płacz i łzawienie
- Rozpacz i smutek
- Niezwykle surowe spojrzenie na siebie
- Drażliwość i złość
- Nuda, brak motywacji lub pobudzenie
- Słaba koncentracja i energia
- Słabe poczucie wiary w siebie i własne możliwości
- Myślenie samobójcze lub samookaleczenia
- Wycofanie społeczne i utrata zainteresowania zajęciami, które dawniej sprawiały przyjemność
Depresja nastolatków a nastrój nastolatków
Wszystkie powyższe cechy występują w całym spektrum. Aby określić, czy mamy do czynienia z epizodem depresyjnym, czy też nie, należy wziąć pod uwagę i zwrócić uwagę na długotrwałość i nasilenie powyższych cech.

Dramatyczne zmiany w osobowości i zachowaniu są najczęstszymi sygnałami ostrzegawczymi o pojawiających się problemach. Wielu młodych ludzi, którzy próbują poradzić sobie ze swoimi zaburzeniami emocjonalnymi, uzewnętrznia je w postaci gniewu, nastroju, drażliwości lub problemów szkolnych. Niektórzy internalizują się lub działają w sobie, co może przejawiać się niską samooceną, wycofaniem, skrytym samookaleczaniem się i problemami z jedzeniem.
Depresja dorosłych a depresja nastolatków
Objawy depresji u nastolatków różnią się od tych występujących u dorosłych. Wiele osób uważa, że depresja wymaga zwykłego położenia się do łóżka, a depresja u dorosłych często ma takie cechy. Depresja u nastolatków może być nieco inna.
Wycofanie społeczne i smutek nie zawsze są charakterystyczne. Prawdą jest, że wściekłość, drażliwość i złość są znacznie bardziej widoczne. Większość rodziców wyklucza depresję młodzieńczą, ponieważ wydaje się, że ich dziecko nie wygląda na przygnębione w niektóre dni lub podczas spędzania czasu z przyjaciółmi.
Brak stałości nie musi być powodem, by nie uwzględniać go w diagnozie. Inne objawy depresji, które różnią się w przypadku depresji u nastolatków od objawów depresji u dorosłych, to niewyjaśnione lub psychosomatyczne bóle i dolegliwości, zwiększona drażliwość, niewyjaśnione wycofanie się z aktywności oraz ogromna wrażliwość na krytykę.
Depresja i samobójstwa
Depresja i samobójstwo, mimo że są ze sobą powszechnie kojarzone, nie zawsze występują w tym samym czasie. Zachowania i myśli samobójcze mogą występować bez wyraźnego epizodu depresyjnego. Również zamiar samobójczy nie jest konieczny do rozpoznania depresji.
Oznacza to, że chęć i myśli samobójcze są bardzo ważne dla nastolatków z objawami depresji. Samookaleczanie się nie jest bezpośrednio związane z zamiarem samobójczym. Samookaleczenie może być jedynie próbą radzenia sobie z niepokojem emocjonalnym.