Czas czytania:5 minuta, 59 sekundy

Piękne miasto Zagrzeb z wielu powodów staje się coraz bardziej popularnym celem podróży dla wielu zapalonych turystów. 

Główne miasto i stolica Chorwacji ma do zaoferowania zwiedzającym wiele atrakcji, od wspaniałej średniowiecznej starówki po szereg przepięknych austro-węgierskich budynków, które są rozsiane po całym mieście. 

W tym miejscu panuje też silna kultura kawiarniana. Można tu wypić filiżankę kofeiny i usiąść na tarasie, obserwując ludzi, którzy przychodzą i odchodzą, aby załatwić swoje sprawy. Nie ma znaczenia, czy lubisz przyrodę i historię, czy też bardziej interesuje cię kultura i sztuka, ponieważ to miasto jest w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich odwiedzających, zarówno młodych, jak i starszych.

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się na ulicach północno-zachodniej stolicy Chorwacji, poniżej przedstawiamy tylko niektóre z miejsc, które koniecznie powinieneś odwiedzić:

Cmentarz Mirogoj

Cmentarz Mirogoj jest najważniejszym cmentarzem w kraju, ponieważ jest miejscem ostatniego spoczynku wielu popularnych byłych obywateli Chorwacji. Spoczywają tu artyści, pisarze, muzycy i politycy, a także osoby o różnych wyznaniach religijnych. Miejsce to jest pełne wspaniałych pomników, statusów i nagrobków. 

Cmentarz Mirogoj, Zagrzeb
Cmentarz Mirogoj, Zagrzeb

Sam cmentarz jest tak pięknym miejscem, że spacer po nim z pewnością będzie przyjemnie spędzonym czasem. Za projekt głównego wejścia na cmentarz Mirogoj odpowiada architekt Hermann Bollle. Jest to okazała architektura składająca się z łuków, arkad i kopuły, która oznacza, że wchodzimy do dostojnego i wspaniałego miejsca. 

Muzeum Zerwanych Związków

Gdzie trafiają złamane serca? Niektóre z nich trafiają prawdopodobnie do Muzeum Zerwanych Związków. Już po samej nazwie można się domyślić, że jest to jedyne w swoim rodzaju muzeum w Zagrzebiu poświęcone rozstaniom, co sprawia, że jest to osobliwe i zabawne miejsce, które warto odwiedzić. Znajduje się na Górnym Mieście, a zbiory w muzeum są niczym misz-masz przypadkowych rzeczy. 

Muzeum Zerwanych Związków
Muzeum Zerwanych Związków to wyjątkowe muzeum w Zagrzebiu poświęcone zerwaniu

Przedmioty te są w zasadzie darami zakochanych ludzi po bolesnym rozstaniu. Na tablicach informacyjnych wyjaśniono znaczenie każdego przedmiotu oraz to, w jaki sposób definiuje on lub symbolizuje zerwany związek. Zbiory muzeum są bardzo różnorodne – od smutnych i tragicznych po wzruszające, a nawet humorystyczne. 

Muzeum Zerwanych Związków może wydawać się nieco dziwaczne, ale z pewnością nie jest to muzeum, jakie można było odwiedzić w przeszłości. 

Kościół św. Marka

Kościół św. Marka rządzi placem o tej samej nazwie, znajdującym się w samym sercu Górnego Miasta. Jest on uważany za jeden z najsłynniejszych zabytków w mieście. 

Marka, to właśnie kościół jest pierwszą rzeczą, która przyciąga uwagę zwiedzających, dzięki swojemu charakterystycznemu dachowi, który robi niesamowite wrażenie. 

Dumnie prezentujące się herby Chorwacji i Zagrzebia (www.better-tourism.org/croatia/) płytki w kratkę wyjątkowo wyróżniają się na tle błękitnego nieba nad nimi i olśniewająco białego budynku pod nimi. 

YouTube video
Wycieczka do kościoła św. Marka – Zagrzeb Chorwacja

Kościół św. Marka, którego historia sięga aż 13th wieku, jest fascynującym miejscem do odwiedzenia, a jego architektura czerpie z wpływów gotyckich i romańskich. Południowy portal kościoła jest gotycki, a na jego szczycie znajduje się kilka wspaniałych podobizn zapachów, będących świadectwem niezwykłego kunsztu rzemieślniczego. 

Oprócz wspaniałego wyglądu zewnętrznego kościoła, który bez wątpienia jest jego główną atrakcją, posiada on również równie piękne wnętrze z kilkoma wspaniałymi freskami pokrywającymi ściany. Wizyta w mieście nie będzie kompletna, jeśli nie poświęcisz trochę czasu na zwiedzanie kościoła św. 

Ulica Tkalciceva

Ulica Tkalciceva tętni życiem, ponieważ jest to miejsce, gdzie zarówno turyści, jak i mieszkańcy udają się, aby miło spędzić czas, co czyni ją jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania miasta. Nazwa ulicy pochodzi od nazwiska chorwackiego historyka. Jest to kręta i długa ulica pełna atrakcyjnych balkonów i domów, co sprawia, że jest to najlepsze miejsce na romantyczny i uroczy spacer. 

Na ulicy jest wiele do zrobienia i zobaczenia dzięki klubom, restauracjom, kawiarniom i barom. To tutaj można skosztować najlepszych lokalnych potraw, a następnie zabawić się w jednym z pobliskich barów. Jest tu także wiele miejsc, w których można posłuchać muzyki na żywo. Łatwo zauważyć, że na ulicy Tkalcicevej każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ jest ona domem dla jednego z najlepszych miejsc życia nocnego w mieście.

Katedra w Zagrzebiu 

Katedra w Zagrzebiu, wzniesiona w 1217 roku, przeszła w swojej burzliwej i długiej historii wiele zmian i niepowodzeń. Mongołowie zrównali ją z ziemią wkrótce po ukończeniu budowy, a trzęsienie ziemi poważnie ją uszkodziło, ale katedra stoi do dziś jako okazały budynek o zachwycającej architekturze. Fasada katedry, utrzymana w stylu neogotyckim, mieni się w słońcu, a jej bliźniacze wieże dominują nad panoramą miasta. 

Kiedy Osmanowie najechali kraj, katedra służyła jako wieża obserwacyjna, a jej mury obronne nadal otaczają ją w niektórych miejscach. Wnętrze katedry, ozdobione malowidłami i posągami, jest bez wątpienia jednym z najwspanialszych budynków w mieście. 

W pobliżu głównego ołtarza znajduje się sarkofag błogosławionego Alojzego Stepinaca, co sprawia, że jest to bardzo święte miejsce poświęcone Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. W czasie wycieczki do miasta na pewno w którymś momencie natkniesz się na tę katedrę, ponieważ znajduje się ona w pobliżu głównego placu. 

Zrinjevac

Zrinjevac to popularna nazwa placu Nikola Subic Zrinski, położonego w samym sercu Zagrzebia. Jest to wspaniała okolica, w której można się zgubić podczas wędrówki, przyciągająca zarówno mieszkańców, jak i turystów dzięki imponującym budynkom, alejkom spacerowym porośniętym bujnymi drzewami i pięknym pomnikom. 

Rzeźbiony krajobraz, będący jednocześnie placem i parkiem, jest idealnym miejscem do odwiedzenia, jeśli chcesz odpocząć na łonie natury. Można tu również podziwiać popiersia znanych osób i piękne fontanny. W Zrinjevacu znajduje się wiele ważnych budynków, w tym Sąd Najwyższy kraju i wspaniałe muzeum archeologiczne.

Podobne posty z tej samej kategorii:

Previous post Czy można myć ciśnieniowo kamienne patio?
Next post Różnica między elektrycznym a hydraulicznym wspomaganiem kierownicy