Czas czytania:6 minuta, 36 sekundy

Drugie miasto Słowenii, Maribor, jest fascynującym starym miastem znanym z ciekawej kultury winiarskiej i zasobów naturalnych, które pozostają nienaruszone mimo całego zgiełku życia w mieście. Jeśli szukasz ciekawego miejsca, które wciąż czeka na odkrycie i odkrycie, to to słoweńskie miasto jest najlepszym miejscem, w którym możesz być. 

Górskie miasto Maribor leży we wschodnich Alpach i szczyci się bogatym dziedzictwem winiarskim. To miejsce ma wiele ekscytujących i ekscytujących rzeczy do zaoferowania swoim gościom, niezależnie od ich preferencji. 

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się na ulicy Mariboru, oto najlepsze zajęcia, które powinieneś spróbować podczas swojego pobytu:

Podziwiaj Stare Miasto

Dzięki swojej wspaniałej architekturze, eleganckim placom i dość wąskim uliczkom, stare miasto Maribor jest najlepszym miejscem na spokojny popołudniowy lub poranny spacer. Skorzystaj z okazji, aby podziwiać różne epoki architektury, które zdają się łączyć, począwszy od gotyckiego blasku Katedry w Mariborze, barokowej świetności Zamku w Mariborze, aż po średniowieczne Wieże Wodne i Sądowe.

Maribor, Słowenia
Historyczne centrum Mariboru w pobliżu rzeki Drawy

Aby jak najlepiej rozkoszować się spokojnym i relaksującym klimatem starego miasta, warto wypić kawę na jednym z tych pięknych tarasów, z których roztacza się widok na atrakcyjny Glavni Trg lub Rynek Główny. 

Odwiedźcie Najstarszą Winnicę Świata 

Może być wiele miast na całym świecie znanych z tego, że są najlepszymi producentami wina, ale w Mariborze jest coś, czego nigdy nie znajdziesz w innych. To nic innego jak winorośl, która ma już 400 lat, co czyni ją najstarszą oficjalną winoroślą na całym świecie.

Maribor - najstarsza winorośl na świecie
Stara winorośl w środku Mariboru jest najstarszą winoroślą na świecie

Znajduje się ona na starym mieście, wpleciona w średniowieczną budowlę Starego Domu Winnego. Wejdź do środka, aby dowiedzieć się więcej o historii winiarstwa w tym regionie, podczas gdy Ty będziesz miał okazję odbyć degustację. 

Zwiedzanie lokalnych muzeów

W 2012 roku Maribor został ogłoszony Europejską Stolicą Kultury, co nie było zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że miejsce to ma wiele do zaoferowania odwiedzającym, którzy są wielkimi fanami innych kultur. W Muzeum Regionalnym, mieszczącym się w zamku, prezentowane są wystawy, począwszy od kolekcji pocztówek, a skończywszy na sztuce pięknej.

Maribor - muzeum fotografii
Muzeum Fotografii w Mariborze

Prawdziwym ośrodkiem jest jednak wspaniała Sala Rycerska, która ma piękną loggię tuż obok. Tymczasem w Muzeum Fotografii znajduje się ponad 1100 aparatów fotograficznych, projektorów i kamer filmowych. 

Spacer po okolicy 

Maribor jest wyjątkowy dzięki bliskości nieuszkodzonej przyrody. Zamiast parku miejskiego, otwarty park miejski przypomina las, co sprawia, że jest on idealnym miejscem na długie spacery wzdłuż trzech stawów, pikniki z antycznymi gałęziami drzew w cieniu, a w miejscowym akwarium i terrarium można zobaczyć z bliska różne gatunki dzikiej przyrody.

YouTube video
Maribor (Słowenia) Wakacyjny przewodnik wideo

Przygodę na świeżym powietrzu można przenieść na zupełnie nowy poziom, jeżdżąc kolejką linową Pohorska Vzpenjaca poza miastem i podziwiając malownicze widoki regionu Pohorje. 

Zobacz unikalną architekturę z własnymi oczami 

Stary most z jego okazałym stalowym łukiem został założony w 1913 roku i służył jako klasyczna część krajobrazu miasta. Jeśli szukasz idealnego miejsca na swoje zdjęcie, Stary Most jest właśnie taki. 

Bawcie się dobrze na festiwalach 

Miasto Maribor (Słowenia) jest gospodarzem Festiwalu Wielkopostnego, który odbywa się corocznie pod koniec czerwca. W ciągu dwóch tygodni odbywają się tu przedstawienia operowe, teatralne, jazzowe, baletowe, taneczne i klasyczne. Występowali tu już Ray Charles, James Brown i BB King. 

Street Food Market to kolejna popularna impreza trwająca od 29 do 31 sierpnia. Skupia on ponad 400 ulicznych lokali gastronomicznych, w których odwiedzający mają możliwość odbycia jedynej w swoim rodzaju degustacji. 

Wybierz się na wycieczkę rowerową 

Przejechać rowerem wzdłuż rzeki Drawy do Pasma Górskiego Pohorje i przejść przez pasterskie krajobrazy z okazjonalnymi przystankami w słynnych miastach Fala i Ruse. Możesz skorzystać z mapy, która pomoże Ci zaplanować wycieczkę rowerową. 

Rozkoszuj się pyszną, ustną kuchnią słoweńską 

Żadna wizyta w Mariborze nie będzie kompletna bez wycieczki kulinarnej. Aby rozpocząć swoją kulinarną wycieczkę, wybierz się najpierw do Malca Mimogrede. Malca Mimogrede jest idealnym miejscem do odwiedzenia, aby spróbować regionalnych win i lokalnych potraw. Menu składające się z pięciu dań jest zmieniane co tydzień. Nie przegap okazji, aby posmakować žlikrofi. Jest to rodzaj tradycyjnych słoweńskich knedli z ciasta wypełnionych ziemniakami. 

Restauracja Mak znana z tego, że jest bez menu, serwuje zaskakujące interpretacje lokalnych kuchni. Przekraczając granice kulinarnego świata, Mak Restaurant to gwarantowana perełka slow foodu z szefem kuchni Davidem Vracko przy jego pomocy. Ten pozbawiony menu lokal gastronomiczny łączy w sobie nieoczekiwane smaki czerpiące inspiracje z lokalnej kuchni. 

 Jeśli masz ograniczony budżet, nie przejmuj się, bo w Okrepčevalnicy Šiš, znanym ulicznym sprzedawcy żywności, zawsze możesz zjeść smaczne mięso z grilla. Jest to również miejsce, gdzie można zjeść hamburgera, a nawet cevapi, tradycyjną bałkańską specjalność, która przypomina kebab. Ten uliczny lokal gastronomiczny z pewnością dostarczy Ci smacznego mięsa w najbardziej ekscytujący sposób. 

Jeśli chodzi o brunche, śniadania i wszystko pomiędzy, w Piafie znajduje się urozmaicone menu z krepami, kanapkami i jajkami. 

Wpadnij do Lokalnych Sklepów Rzemieślniczych.

Jeśli masz ochotę na ręcznie robione i lokalne rzeczy, ARTmijeMAR, który znajduje się w samym sercu starego miasta, oferuje szeroki wachlarz pamiątek, które pochodzą z ponad 200 rzemieślników ze Słowenii. Projektantka Bojana Kovacic Zemljic prowadzi ręcznie robiony butik z biżuterią E2RD Gallery, która obecnie staje się wschodzącą gwiazdą na słoweńskiej scenie rzemieślniczej. 

Ciesz się nocą w Lively Bar Scene 

Jak brzmi impreza na dachu? LUFT 360° to najlepszy bar na dachu w mieście z doskonałym wyborem drinków i dobrą atmosferą. Piranha Cocktail Bureau z wysokiej jakości koktajlami, menu składające się z 277 alkoholi oraz przytulny taras nad rzeką sprawiają, że jest to najlepsze miejsce na modnego drinka, który można zakręcić na noc. Jeśli chcesz spróbować lokalnych win, możesz udać się do LeVino Wine Bar, gdzie możesz uwielbiać stylowy wystrój i poważną kolekcję słoweńskiego wina. 

Spróbuj niektórych lub wszystkich tych działań podczas wizyty w Mariborze.

Peljašac

Chorwacki półwysep Pelješac od zawsze przyciągał swoim urokiem wielu turystów z kraju i zagranicy. Oferuje zabytki kulturowe, historyczne i przyrodnicze, zmienia się z roku na rok i wzbogaca ofertę turystyczną.

Podobne posty z tej samej kategorii:

Next post Przewodnik szybkiego zakupu kasety z drukarką