Czas czytania:7 minuta, 8 sekundy

Półwysep Pelješac wygląda jak obrazek prosto z pocztówki, z długimi plażami z gontu. Prawdziwy rarytas w każdym znaczeniu tego słowa, rozciąga się na Korčulę z północnej części Dubrownika. Ta dalmatyńska wycieczka nie przyciąga tych nudnych tłumów turystów, a zamiast tego wita małą liczbę miłośników wina i windsurferów. 

Pelješac słynie z małży i ostryg, które są bez wątpienia najlepsze w całym regionie Chorwacji. Pierwotnie północna placówka Republiki Ragusa, dzisiejszy Dubrownik, Pelješac nadal służy jako dom dla Murów Ston, jedynej w swoim rodzaju historycznej atrakcji i jest najdłuższą fortyfikacją w Europie.

Peljesac to półwysep na wschodnim wybrzeżu Adriatyku
Port w Peljesac

Jeśli masz jakieś plany na odwiedziny w najbliższym czasie, oto kilka atrakcji, których nie możesz przegapić, gdy już postawisz stopę w tym mistycznym miejscu.

1. Idź na Trek w Sveti ilija 

Sveti Ilija jest najwyższym punktem półwyspu położonym na północny zachód od Orebića i znajduje się tam kilka punktów wyjścia dla trekkingu. Prawdopodobnie najprostsza i najprostsza trasa, którą można wypróbować, zaczyna się w opuszczonej wiosce Gornja Nakovana, niedaleko od Viganj. Stamtąd prowadzi oznakowany szlak, który stopniowo prowadzi na 961-metrowy szczyt, a wędrówka trwa 2 godziny.

Sveti ilija, Pelješac
Sveti ilija, Pelješac (961m)

Należy pamiętać, że wejście jest kamieniste, więc należy nosić mocne buty lub buty. Pij dużo wody i nie wyruszaj w gorące letnie popołudnie. Te zbocza służą jednak również jako siedlisko żmij z rogami, więc załóż długie spodnie, aby pozostać na bezpiecznej stronie. 

Nie martw się, ponieważ wszystkie te wysiłki i przygotowania wynagrodzą ci szansę zobaczyć Dalmację w całej jej chwale rozłożonej przed tobą. Przy odpowiednich warunkach, ten malowniczy widok może rozciągać się nawet do Czarnogóry. 

Podróżujesz do Terme kamperem? Następnie powinieneś przeczytać poniższy artykuł: Zaparkuj jak profesjonalista na parkingu dla kamperów w Termach

2. Odwiedź Legendarną Winiarnię 

To właśnie w 1996 roku Miljenko „Mike” Grgich, legendarny winiarz, który umocnił swoją międzynarodową reputację w Kalifornii, otworzył w Trstenik Grgić vina. Grgich jest tym, który stworzył Chateau Montelena, ten słynny Chardonnay, który pokonał swoich popularnych francuskich konkurentów w 1976 roku podczas wyroku w Paryżu. Postanowił wrócić do swojej ojczyzny, aby wprowadzić współczesne techniki winiarskie na stromych zboczach półwyspu Pelješac.

YouTube video
Wideo: Chorwackie wino z Grgić i początki Zinfandel

Wynikiem tego był ceniony Plavac Mali o głębokim czerwonym kolorze z harmonijnymi smakami przez ponad 2 lata, w tym dojrzewanie przez 15 miesięcy w specjalnych dębowych beczkach importowanych z Francji. 

Sprzedawane za bardzo przystępną cenę w najlepszych restauracjach w Dubrowniku, to jest najlepsze i bardziej przystępne, aby spróbować tej wysokiej jakości napiwek w winnicy Grgich w zwykłe dni tygodnia.

Wyjątkowe zabytki i atrakcje w Zagrzebiu

Piękne miasto Zagrzeb z wielu powodów staje się coraz bardziej popularnym celem podróży dla wielu zapalonych turystów.

Główne miasto i stolica Chorwacji ma do zaoferowania zwiedzającym wiele atrakcji, od wspaniałej średniowiecznej starówki po szereg przepięknych austro-węgierskich budynków, które są rozsiane po całym mieście.

Zagrzebia

3. Napełnij swój buziak w Mali Ston 

Vila Koruna jest jednym z najlepszych miejsc do jedzenia na półwyspie, z menu podzielonym na podstawie zapewnienia pełnego doświadczenia dla lokalnej kuchni, od aperitifu do kawy z niektórych dań w między czasie. Dobrym wyborem jest rozpoczęcie od dalmatyńskiego sera i prosciutto, a następnie kremowa zupa ze szparagów, po czym przejście do grillowanego steku z grilla i gotowanych warzyw z masłem. 

Mali Ston, Pelješac
Mali Ston, Pelješac

Dostępny jest również deser, jak strudel dnia czy tarta Ston. Dostępne jest również menu dla ostryg, zawierające na początek świeże próbki, śmietanę z zupy ostrygowej, ostrygi w wodorostach, ostrygi grâtinées, ostrygi wolno palone i inne. 

Jeśli wszystkie te dania pozostawiają zbyt wiele do życzenia, można również napić się kieliszka wysokiej jakości wina. Na koniec, zakończ dzień odpoczynku w swoim czterogwiazdkowym pokoju na miejscu ze wspaniałym widokiem na morze. 

4. Uprawiać windsurfing w Viganj 

Viganj jest przytulnie położony na południowo-zachodnim wybrzeżu Pelješaca, w połowie drogi wzdłuż wąskiego kanału Korčula, umieszczając go tuż przy wirze tunelu wiatrowego. To właśnie tutaj słynny letni Maestral wieje dwa razy mocniej niż gdziekolwiek indziej wzdłuż chorwackiego Adriatyku.

Pelješac - Viganj
Windsurfing w Viganj, Peljesac

To właśnie w latach 80-tych XX wieku w tych częściach zaobserwowano upodobania do windsurfingu, co również miało miejsce mniej więcej w tym samym okresie, kiedy ten sport zaczął się rozwijać w Europie. Od tego czasu w nadmorskiej wiosce Viganj zaczęły powstawać szkoły i kluby, a także kempingi, bary i sklepy, które w miesiącach letnich gościły surferów przybywających na te tereny.

Niektóre z długoletnich szkół w tej okolicy to Water Donkey i Liberan. Lipiec jest uważany za najlepszy miesiąc do surfingu. Lekka południowo-wschodnia bryza, która wieje rano, pomaga początkującym, podczas gdy doświadczeni surferzy mogą walczyć z silniejszymi wiatrami wczesnym popołudniem i później. 

5. Wpadnij do Ston do Slurp on Oysters

To było w zatoce Mali Ston, gdzie Rzymianie po raz pierwszy uprawiali ostrygi. W latach 80-tych XX wieku założono gospodarstwa rolne, aby stworzyć kwitnący przemysł, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Luksusowy przysmak w paryskich restauracjach, ostrygi wysokiej jakości można kupić w okolicy przy drodze, tak samo jak przystępne cenowo produkty sezonowe.

YouTube video
Wideo: Widok z lotu ptaka na Mali Ston i Ston na półwyspie Pljesac w Chorwacji

Ostrygi można pożreć w bardziej formalnym otoczeniu, takim jak Bakus, lokalny punkt gastronomiczny w historycznym centrum Ston. Ostrygi, sprzedawane za nieco ponad 1 euro za sztukę, mogą być pieczone, jako przystawka, w zupie ostrygowej lub jako część talerza na muszle. 

6. Nurkowanie w Duba i Divna

Na mniej uczęszczanym północnym wybrzeżu Pelješaca, dobrze oddalonym od winnic Trstenika i miejsc do uprawiania windsurfingu w Viganju, tutejsze plaże są nie tylko puste, ale również bardziej dziewicze. Szybka podróż z Trpanj, znajdziesz tu idylliczną Divnę. Niektóre szczęśliwe dusze mają swoje domy w tej okolicy, z widokiem na przepiękną, gładką nadbrzeże i zatokę. Ponieważ nie znajdziesz tu restauracji ani barów, upewnij się, że masz przy sobie własne przekąski i przekąski. 

Trochę dalej odkryjecie Dubę lub Dubę Pelješkę, która jest równie urzekająca krystalicznie czystym morzem, białymi kamykami i kilkoma łódkami. Z tyłu plaży znajduje się skromna społeczność rybacka, która na co dzień zajmuje się swoimi sprawami. Miejscowi chętnie wynajmą swoje apartamenty w pobliżu lub na samym nabrzeżu. 

To tylko niektóre z wielu atrakcji, które musisz wypróbować, jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w wędrówce po półwyspie Pelješac.

Maribor - najstarsza winorośl na świecie

Przeczytaj artykuł o Mariborze, który jest drugim co do wielkości miastem w Słowenii. I kolejny interesujący fakt. Najstarsza winorośl na świecie znajduje się w Mariborze. Więcej w artykule Poznaj i odkryj rzeczy do uwielbienia w Mariborze.

Podobne posty z tej samej kategorii:

Jakość wkładka do włosów Previous post Pięć najlepszych wkładek do włosów, aby zwiększyć objętość
Next post Najlepsze doświadczenia i atrakcje w Sankt Petersburgu