Czas czytania:6 minuta, 21 sekundy

Na długo przed powstaniem komputerów osobistych i przed narodzinami inteligentnych urządzeń, dla nielicznych użytkowników Internetu identyfikacja znanych adresów IP była o wiele łatwiejsza niż zapamiętanie numerów telefonów domowych w czasach przed identyfikacją dzwoniącego. 

Nawet jeśli wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć przycisk Wyślij, aby wysłać wiadomość e-mail lub wpisać adres URL w paskach wyszukiwania, prawda jest taka, że komputery nie mają naprawdę zdolność do czytania tekstu podczas interakcji w sieci.

Domain Name System
Domain Name System tłumaczy tekstowe adresy URL na paski wyszukiwania na numeryczne adresy IP

To jest, gdzie DNS lub Domain Name System przychodzi w, który jest wśród fundamentów sieci, jak większość z was już wiem. Domain Name System jest co tłumaczy tekstowe adresy URL, które są wpisywane do pasków wyszukiwania do numerycznych adresów IP. To właśnie tych adresów używają komputery, gdy „rozmawiają” ze sobą. 

Główny cel Systemu Nazw Domen jest bardzo prosty. Ogólnie rzecz biorąc, ludziom łatwiej jest zapamiętać słowa zamiast mylących i długich ciągów liczb. Jednak rola, jaką odgrywa, jest krytyczna wraz z rozwojem połączonego świata. 

Jeśli jeszcze nie doświadczyłeś świata, w którym nie istniało pre-caller ID, możesz pomyśleć o Domain Name System jak o liście kontaktów w swoim smartfonie, która zawiera numer każdej osoby na tej planecie pomnożony przez wszystkie podłączone urządzenia, z których korzysta na co dzień. 

Jednak nawet tego rodzaju analogia sprawia, że Domain Name System brzmi zbyt prosto, ponieważ nie ma jednego serwera lub katalogu, który działałby jak rolodeks dla całego ruchu internetowego na świecie. 

Jaka jest rola serwerów Domain Name System?

Tylko jeden katalog Domain Name System będzie masywny, który odpowiada za ponad 333,8 miliona nazw domen, które zostały wymienione w samym 2018 roku. Podobnie jak reszta rzeczy dzisiaj, które są związane z siecią, Domain Name System jest rozprzestrzeniony w międzynarodowej sieci usług Domain Name System, które stale komunikują się ze sobą, aby użytkownicy byli kierowani do ich witryn. 

Istnieje kilka głównych powodów, dla których serwery Domain Name System są dystrybuowane w ten sposób i głównie ma to coś wspólnego ze skalą.

YouTube video
Wideo: Domain Name System DNS

Po pierwsze, większość nazwanych stron internetowych, zwłaszcza główne wyszukiwarki, takie jak Google, mają setki, a nawet tysiące adresów IP odpowiadających tylko jednej domenie. Na przykład ktoś, kto chce uzyskać dostęp do Google z Londynu, prawdopodobnie nie będzie wchodził w interakcję z podobnym sprzętem systemu nazw domen, nie mówiąc już o podobnym serwerze Google, jak ktoś, kto dokonuje podobnego wyszukiwania w Bostonie, nawet jeśli w praktyce uzyskuje dostęp do tej samej strony internetowej, gdy wszystko zostało już powiedziane i zrobione. 

Jeszcze jeden powód ma coś wspólnego z czasem. Jeśli każdy użytkownik, który dokonuje tego samego wyszukiwania w Google na całym świecie, będzie miał dostęp do jednego centralnego serwera Domain Name System, to pomimo równoważenia obciążenia, ruch w sieci będzie bardzo duży. 

W tym momencie informacje Domain Name System są buforowane na poszczególnych urządzeniach, jak również, aby umożliwić komputerom rozwiązać nazwę domeny od razu z adresem IP Google ze zdalnym serwerem kilka razy dziennie. Faktycznie, serwery i routery, które dostawcy usług internetowych używać do łączenia klientów do Internetu cache ładunków wysokiego ruchu informacji Domain Name System w celu rozwiązania adresów IP od razu tak, że klienci będą szczęśliwi i ruch będzie nadal poruszać. 

Hierarchia DNS

Cały proces uzyskiwania dostępu do strony internetowej podąża ścieżką do odpowiadającego jej adresu IP. Jeśli informacja nie zostanie zbuforowana lokalnie, będzie istniała hierarchia kilku serwerów Domain Name System, przez które powinno przejść żądanie, aby IP zostało odblokowane. Gdy wszystko będzie działało sprawnie, wszystkie te elementy będą niewidoczne dla użytkowników. 

Domain Name System
Cały proces uzyskiwania dostępu do strony internetowej podąża ścieżką do odpowiedniego adresu IP

Nawet jeśli buforowanie i wewnętrzne Domain Name System jest bardzo powszechne w wielu przedsiębiorstwach, to najlepiej jest spojrzeć na jego najprostszej formie. W momencie, gdy użytkownik inicjuje żądanie dla IP poprzez wpisanie adresu URL w przeglądarce, to żądanie będzie początkowo dostał się do rekurencyjnego resolvera, jeśli nie jest to już w pamięci podręcznej systemu operacyjnego lub przeglądarki. Recursive resolver jest serwer, który jest często zarządzany albo przez ISP użytkownika, przedsiębiorstwa, lub zarządzane Domain Name System dostawcy. 

Ten resolwer jest świadomy serwerów Domain Name System, że potrzebuje w prosić o adres IP, aby być odblokowane i będzie zazwyczaj przekazać to żądanie do serwera głównego, który jest świadomy wszystkich szczegółów dotyczących domen najwyższego poziomu. Ponieważ są one rozproszone po całym świecie, w ogóle, resolver dostęp do serwera root hostingowego, który jest najbliższy geograficzny początek żądania, które jest najbliżej użytkownika, który uzyskuje dostęp do sieci. 

Krok, który następuje w tej hierarchii podejmie wniosek do serwera TLD lub domeny najwyższego poziomu. Serwer będzie bardziej specyficzny, ponieważ rozpoznaje wtórną domenę i wysyła żądanie do autorytatywnego serwera nazw tej domeny, który ostatecznie będzie posiadał klucze do tego adresu IP, który pozwala użytkownikowi odwiedzić stronę. 

Przeczytaj także następny artykuł: Proste rozwiązania typowych problemów z laptopami

Za każdym razem, gdy komputer przenośny przestaje działać, najczęstszą radą, jaką można usłyszeć, jest po prostu ponowne uruchomienie urządzenia. Ale chociaż zawsze warto spróbować, rozwiązywanie problemów związanych z laptopami wykracza poza zwykłe ponowne uruchomienie. 

Pomimo wszystkich różnych punktów zatrzymania w hierarchii serwera nazw domen, cały proces musi odbywać się w milisekundach lub w mgnieniu oka. Ponieważ jest to bardzo wydajny proces, przeciętni użytkownicy Internetu spoza świata sieci po prostu uznają go za oczywisty. 

Nawet jeśli DNS ma tendencję do pracy i funkcjonowania w tle, jeśli czkawka ma miejsce po drodze do adresu IP, może to wpłynąć na ogólne doświadczenie użytkownika końcowego, który może mieć wpływ na krytyczne aplikacje dla użytkowników biznesowych. To wtedy stanie się zadaniem działu IT do sortowania problemów po drodze do rozwiązania problemów, które są w ich kontroli, które mogą być nieco trudne, jeśli nie ma pełnej widoczności sieci. 

Podobne posty z tej samej kategorii:

Czujnik tlenu Previous post Czerwone flagi wadliwego czujnika tlenu
Automatycznego systemu nawadniania na zielony trawnik Next post Dlaczego potrzebujesz zautomatyzowanych systemów nawadniania?