Czas czytania:5 minuta, 55 sekundy

Dlaczego ważne jest, aby ważyć ul za pomocą ręcznej wagi do uli lub bardziej zaawansowanej technologicznie, która wykorzystuje aplikację mobilną? Odpowiedź jest prosta. Ważenie ula to doskonały, dyskretny sposób monitorowania kondycji pszczół. 

Jako pszczelarz z pewnością wiesz, jak ważne jest, by bacznie obserwować swoje pszczoły. Są jednak sytuacje, w których równie ważne jest zapewnienie im przestrzeni, której potrzebują. 

Podobnie jak ludzie cenią sobie swoją prywatność, pszczoły również nie są łaskawe, gdy otwierasz ich ule, tym bardziej jeśli robisz to codziennie. 

O ile jest rzeczą naturalną, że chciałbyś mieć dobre rozeznanie, jak przebiega produkcja miodu w Twojej rodzinie, o tyle wyjmowanie i sprawdzanie ramek może spowodować znaczny stres dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla Twoich pszczół, ale nawet dla Ciebie, hodowcy. 

Odpowiedź jest prosta. Ważenie ula to doskonały, dyskretny sposób monitorowania kondycji pszczół. 

Ważenie ula może dać ci dobre wyobrażenie o ilości miodu lub liczbie pszczół żyjących w środku. Ponieważ każdy robotnik w ciągu swojego życia dostarcza do 1 ½ łyżki miodu, da Ci to niesamowite poczucie spełnienia za ciężką pracę kolonii. 

Dlaczego musisz dbać o ilość miodu produkowanego przez Twoje pszczoły, zapytasz? Jednym z niezwykle ważnych powodów jest zimowanie. Pszczoły nie mogą spędzać czasu na zewnątrz, gdy pogoda staje się zimna. W tym czasie pozostają w cieple i żywią się miodem. W zależności od tego, jak ciężkie są zimy i gdzie mieszkasz, Twoje pszczoły potrzebują określonej ilości zapasów miodu, aby przetrwać zimę. 

Ważenie ula jesienią pozwoli Ci dowiedzieć się, jak wyglądają zapasy miodu Twoich pszczół i czy musisz zacząć podawać im syrop, aby pomóc im przetrwać do wiosny. Ważenie jest również przydatne w innych porach roku. Podczas przepływu miodu, sprawdzanie może być wykonywane co dzień lub dwa, aby monitorować ilość miodu wyprodukowanego przez Twoje pszczoły. Możesz być zdumiony szybkością tych małych robotnic. 

Jako pszczelarz z pewnością wiesz, jak ważne jest, by bacznie obserwować swoje pszczoły.

Jeśli doświadczysz rójki i ważysz się regularnie, możesz również zważyć się ponownie, aby uzyskać dobre wyczucie liczby utraconych pszczół. Każdy funt ma w przybliżeniu 3000 pszczół. Na przykład typowa 3-funtowa paczka pszczół zawiera około 10 000 pszczół. 

Jakie są zatem różne sposoby ważenia ula? O dziwo, opcji handlowych jest mniej niż myślisz. Przechylanie jest najprostszym i najtańszym sposobem, z którego korzysta wielu pszczelarzy. 

Przechylanie

Teraz możesz się zastanawiać, dlaczego przechylanie jest świetną metodą ważenia ula. Cóż, odpowiedź jest prosta. Ule mogą być bardzo ciężkie. W rzeczywistości, pełny duży ul może osiągnąć maksymalnie 300 funtów. Możesz zaoszczędzić sobie wielu udręk, jeśli po prostu przechylisz ul i zmierzysz go po jednej stronie na raz. 

W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w wagę ulową lub trwałą sprężynową wagę łazienkową, zamiast cyfrowej, która poradzi sobie z dużym ciężarem. Ostrożnie przechyl ul na jedną stronę, a następnie wsuń pod niego wagę. Zanotuj wagę. Wykonaj te same kroki dla drugiej strony ula. Dodaj obie wagi razem, aby uzyskać dobry pomysł na całkowitą wagę ula mniej lub bardziej. 

W tym momencie możesz się zastanawiać, dlaczego nie możesz zmierzyć tylko jednego boku, a następnie pomnożyć liczbę przez dwa. Jest tak po prostu dlatego, że pszczoły nie budują symetrycznie przez cały czas. Nigdy nie uzyskasz prawdziwego odczytu, jeśli będziesz ważył tylko cięższą lub lżejszą stronę. 

Czy to oznacza, że waga będzie dokładna? Cóż, nie do końca. Waga raczej nie utrzyma za każdym razem połowy wagi ula. Jednak dla większości pszczelarzy jest to już wystarczająco blisko. 

Ten sam efekt możesz osiągnąć, jeśli podnosisz od góry, używając solidnej wagi bagażowej lub takiej, na której wieszasz walizkę. Wystarczy, że przymocujesz śrubę do obu stron górnej części ula. To pozwoli Ci przechylić obie strony przy użyciu wagi bagażowej, a następnie uzyskać sumę dwóch wag. Tylko nie zapomnij najpierw spiąć wszystkich skrzynek, bo inaczej skończysz ważąc tylko górną. 

Dzięki aplikacji do ważenia pszczół możemy łatwiej kontrolować ich wagę i zdrowie.

Podnoszenie

Jeśli wolisz większą dokładność niż ta, którą można uzyskać w metodzie przechylania, możesz spróbować podnieść cały ul na wagę pszczelą. W zależności od tego, ile masz skrzynek, ile pszczół w nich jest, ile propolisu, plastrów, miodu i czerwiu, możesz po prostu przymocować bardzo mocny pasek do ula, a następnie podnieść go na wagę. 

Jeśli jednak nie czujesz się tak silny, możesz również otworzyć ul, a następnie podnieść każde pojedyncze pudełko na wagę. Takie postępowanie jest bardziej poręczne i dokładne w porównaniu do podnoszenia całości. Jednak oznacza to również, że musisz otworzyć swój ul i przeszkadzać pszczołom w środku. 

Inne sposoby na zważenie ula

Jeśli dwie pierwsze metody wydają się nieco ciężkie, to cóż, takie właśnie są. Wielu pszczelarzy stara się opracować łatwiejsze i mniej żmudne metody ważenia uli.

Dobrym przykładem jest sprytne narzędzie o nazwie Pry Scale, które wykorzystuje podstawową koncepcję metody przechylania. Musisz oderwać swój ul od dolnej deski i nieco go przechylić. Do pomiaru wagi można użyć wagi bagażowej przymocowanej do drutu i krążków. 

Innym narzędziem opracowanym przez prawdziwych pszczelarzy jest Bee Weight, który również opiera się na metodzie przechylania. Pod ul wkłada się drewniany kołek i przechyla ul nieco za pomocą dźwigni lub dołączonej wagi bagażowej, która może mierzyć wagę. 

YouTube video

Oczywiście istnieją również inne zaawansowane technologicznie rozwiązania Twojego problemu z ważeniem. Jeśli nie chcesz przeszkadzać swoim pszczołom, możesz skorzystać również z tych rozwiązań, które często są połączone z aplikacją mobilną dla łatwego i bezproblemowego monitorowania wagi ula. 

Podobne posty z tej samej kategorii:

Previous post Proste rozwiązania typowych problemów z laptopami
Next post Czysty i zorganizowany bagażnik