Za każdym razem, gdy komputer przenośny przestaje działać, najczęstszą radą, jaką można usłyszeć, jest po prostu ponowne uruchomienie urządzenia. Ale chociaż zawsze warto spróbować, rozwiązywanie problemów związanych z laptopami wykracza poza zwykłe ponowne uruchomienie.
Oczywiście, zawsze można znaleźć w Google domowe sposoby leczenia, ale znajomość konkretnego rodzaju problemu, z którym mamy do czynienia, może pomóc zaoszczędzić wiele wysiłku, czasu i pieniędzy.
Laptopy mogą napotykać różnego rodzaju problemy, zarówno sprzętowe, jak i związane z oprogramowaniem. Zapoznaj się z kilkoma najczęstszymi problemami, z którymi trzeba się zapoznać:

Aplikacja wyświetla komunikat o błędzie lub nie otwiera się
Zamknięcie aplikacji, ponowna instalacja lub odinstalowanie to jedne z wielu rozwiązań tego problemu, jakie można znaleźć w Internecie. Jeśli jednak wszystkie te rozwiązania nie przyniosą skutku, mogą istnieć inne poważne przyczyny, takie jak uszkodzone pliki okna lub nawet wirus w systemie.
Jeśli problem pozostaje nierozwiązany nawet po wypróbowaniu prostych metod naprawy tego błędu, najlepiej skonsultować się z technikiem lub specjalistą ds. napraw.
Problemy z akumulatorem
Wadliwy sprzęt do ładowania lub stare baterie mogą sprawić, że urządzenie będzie się ładować powoli lub nie będzie się ładować w ogóle. Często spotykany komunikat o błędzie informuje, że urządzenie jest podłączone, ale nie ładuje się. Błąd ten jest spowodowany uszkodzoną baterią lub błędem systemu Microsoft Windows.
W dolnym rogu urządzenia, po prawej stronie, znajduje się ikona baterii. Najechanie kursorem myszy na tę ikonę spowoduje wyświetlenie informacji o stanie baterii. Zanim stwierdzisz, że jest to problem ze sprzętem lub baterią, sprawdź najpierw gniazdo zasilania. W przypadku starszych laptopów konieczna może być wymiana baterii. Najlepiej jednak, aby problem został sprawdzony przez specjalistę zajmującego się naprawami.
Częste wznawianie pracy
Nic nie może być bardziej irytujące niż ponowne uruchomienie laptopa w środku pracy, tym bardziej jeśli plik nie został jeszcze zapisany. Częste ponowne uruchamianie może być spowodowane różnymi problemami sprzętowymi, a nawet uszkodzonymi plikami systemowymi w systemie Windows lub rejestrze. Tego typu problemy wymagają natychmiastowej uwagi specjalisty ds. naprawy komputerów.
Problem z ogrzewaniem
Nie ma znaczenia, czy temperatura na zewnątrz jest niska, ponieważ urządzenie może się nagrzewać z powodu problemów wewnętrznych. Najczęstszą przyczyną jest gromadzenie się kłaczków w wentylatorach, które mogą powodować nagrzewanie się urządzenia.
Innym winowajcą jest fakt, że pasta silikonowa używana do odprowadzania ciepła z układu GPU i CPU po kilku latach wysycha, co prowadzi do problemu przegrzewania się komputera.
W wielu laptopach temperatura 105 stopni jest temperaturą bezpieczeństwa, po przekroczeniu której urządzenie automatycznie się wyłącza. Stałe narażenie na wysoką temperaturę może spowodować trwałe uszkodzenie niektórych części urządzenia, co wymaga szybkiej naprawy.

Laptop nie włącza się
Może to być bardzo niepokojące, jeśli urządzenie nie wykazuje żadnych oznak życia. Może to być spowodowane tym, że ładowarka nie dostarcza wystarczającego napięcia do ładowania akumulatora. Może to być również spowodowane uszkodzeniem gniazda lub wejścia prądu stałego na płycie głównej. Tego typu problemy najlepiej pozostawić w rękach specjalistów, ponieważ oznacza to konieczność wyjęcia płyty głównej w celu naprawy.
Zamrożony ekran
Ten problem często można rozwiązać, po prostu uruchamiając ponownie urządzenie. Jeśli jednak urządzenie zawsze zawiesza się do tego stopnia, że ma to wpływ na pracę, może to być wynikiem innych problemów.
Może to być spowodowane przez niektóre aplikacje, które powodują zawieszanie się urządzenia. Może to być również problem sprzętowy, taki jak uszkodzona pamięć lub dysk twardy. Czasami najczęstszym problemem jest przerażające przepełnienie masła (ang. Butter Overflow, BOF).
W takich przypadkach można skorzystać z opcji Przywracanie. Wystarczy przejść do Panelu sterowania i wyszukać opcję Zabezpieczenia i konserwacja systemu. Przejdź do opcji Odzyskiwanie, a następnie otwórz Przywracanie systemu i spróbuj przywrócić stan systemu Windows sprzed rozpoczęcia zamrażania ekranu.
Dźwięki dochodzące z urządzenia
Czy zauważyłeś nietypowe i uporczywe dźwięki dochodzące z Twojego urządzenia podczas pracy? Choć wszystko wydaje się działać prawidłowo, odgłosy stukania wskazują na to, że w urządzeniu występuje problem, który należy natychmiast naprawić.
Problem ten zwykle wskazuje na to, że jeden z zawiasów urządzenia uległ uszkodzeniu, a plastikowe punkty mocowania są już złamane. W końcu luźne części utkną w wentylatorze, co może spowodować wyłączenie urządzenia. Co gorsza, może to nawet uszkodzić urządzenie i wpłynąć na jego działanie.
Jeśli zauważysz dziwne dźwięki, które nie powinny się pojawić, oddaj urządzenie do profesjonalnego serwisu.

Niektóre klawisze nie działają
Czy kiedykolwiek zdarzyło się, że niektóre litery na klawiaturze nie działały? Problem ten nie jest spowodowany kurzem, ale może wskazywać, że klawiatura już zaczyna szwankować. Dla pewności można podłączyć do urządzenia klawiaturę USB, aby upewnić się, że winna jest klawiatura, a nie płyta główna. Jeśli problem nie ustępuje, należy skontaktować się z ekspertem w celu jego usunięcia.
Dźwięk nie działa
Ten problem może być związany z głośnikiem lub mikrofonem. Po sprawdzeniu poziomów głośności i przycisku wyciszania sprawdź, czy problem nadal występuje. Przejdź do Panelu sterowania, a następnie sprawdź dwukrotnie opcje Dźwięk. Przełącz je z powrotem do ustawień domyślnych i kliknij przycisk Zastosuj. Jeśli to nadal nie działa, problem z dźwiękiem laptopa, zarówno wyjściowym, jak i wejściowym, często wymaga uwagi specjalisty od naprawy.
Przypadkowe wycieki
Wypadki chodzą po ludziach i może się zdarzyć, że na urządzenie wyleje się sok, kawa lub woda. Każda ciecz może uszkodzić płytę główną lub klawiaturę laptopa. W takiej sytuacji najlepiej jest trzymać urządzenie do góry nogami, aby ciecz mogła się wydostać. Do czyszczenia urządzenia użyj suchej szmatki, która w miarę możliwości wchłonie większość wilgoci.
Jeśli proste naprawy nie wystarczą w przypadku powyższych problemów, nie zastanawiaj się dłużej i oddaj laptopa do sprawdzenia i naprawy przez ekspertów.