Czas czytania:3 minuta, 0 sekundy

Czujnik tlenu w Twoim pojeździe jest odpowiedzialny za pomiar poziomu tlenu w gazach spalinowych, które opuszczają silnik. Moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykorzystuje te informacje do określenia właściwego stosunku powietrza do paliwa w czasie rzeczywistym dla Twojego silnika.

Czujnik można znaleźć w układzie wydechowym. Pozwala on na efektywną pracę rozrządu silnika i wtrysku paliwa, co pomaga w kontroli emisji spalin. Czujnik poziomu tlenu będzie następnie przekazywać dane do PCM pojazdu, aby zachować optymalny stosunek powietrza i paliwa dla silnika pojazdu.

Awaria lub zły czujnik tlenu może negatywnie wpłynąć na osiągi silnika i emisję zanieczyszczeń do środowiska. Istnieją trzy rzeczy, na które należy zwracać uwagę, zanim czujnik poziomu tlenu ulegnie całkowitej awarii. 

Zapala się kontrolka sprawdź silnik

Sprawdź lampkę silnika jest pierwszą linią obrony tutaj. Zapali się ona, jeśli czujnik już się zepsuł lub zaczyna szwankować. Po włączeniu światła, zadzwoń do profesjonalnego technika, który może wykonać inspekcję sprawdź lampkę silnika.

Czujnik tlenu
Czujnik tlenu

Światło może zapalić się z kilku powodów i dlatego konieczne jest, aby profesjonalista spojrzał na niego w celu zidentyfikowania rzeczywistej przyczyny. Jeśli Twój pojazd ma duży przebieg, prawdopodobnie jego czujnik tlenu jest już w złej kondycji i musi zostać wymieniony od razu.

Przeczytaj następujący artykuł: Samochodowa osłona przeciwgradowa Przewodnik zakupowy

Zapach zgniłych jajek i złe przebiegi na gazie 

Spalanie paliwa i systemy dostarczania paliwa będą wyrzucane, jeśli czujnik jest awarii. Jeśli mieszaniny powietrza do paliwa stosunek jest zakłócony z powodu złego czujnika lub silnik jest wtryskiwany z zbyt dużo paliwa, spowoduje to zmniejszenie przebiegu gazu pojazdu.

YouTube video

Nadmiar paliwa znajdujący się w silniku będzie wydzielał zapach zgniłego jajka i siarki. Z wydechu może również wydobywać się czarny dym. Jeśli często napełniasz swój zbiornik paliwa, monitoruj ilość litrów, które uzupełniasz, a także to, jak często to robisz. Jeśli robisz to częściej niż zwykle, zleć mechanikowi sprawdzenie czujnika tlenu.

Niewypały i nierówna praca silnika na biegu jałowym 

Jak czujnik zaczyna się źle, można zauważyć, że pojazd działa również szorstki, niewypał, lub działa nieregularnie na biegu jałowym. Ponadto, możesz nie mieć innych problemów z wydajnością silnika, takich jak wahania, zgaśnięcie lub utrata mocy. Ponieważ wyjście z czujnika poziomu tlenu pomaga w kontroli stosunku powietrza do paliwa, odstępy spalania i rozrządu silnika, zły czujnik może spowodować zakłócenia w tych funkcji silnika i spowodować nieregularne lub szorstki biegu jałowego silnika i wiele innych problemów związanych z silnikiem. 

Kiedy jest właściwy czas na wymianę?

W pojazdach wyprodukowanych w ciągu ostatnich 15 lat czujnik należy wymieniać co 60 000 do 90 000 mil. Czujnik tlenu Silux zużywa się i z czasem konieczna jest jego wymiana. Wymiana uszkodzonego czujnika pozwala na obniżenie poziomu emisji spalin do atmosfery, a jednocześnie zapewnia płynną i prawidłową pracę silnika. 

Podobne posty z tej samej kategorii:

Upominków biznesowych i promocyjnych Previous post Upominki biznesowe i promocyjne pomagają sprzedawać
Domain Name System (DNS) to hierarchiczny i zdecentralizowany system nazewnictwa komputerów, usług lub innych zasobów podłączonych do Internetu Next post DNS i jego ważna rola w świecie online